Logotyp SłówkaAngielski.pl
Email:   Hasło:  
Zarejestruj się / Przypomnij hasło  Zapamiętaj   

O co chodzi?

  1. poznawaj nowe słówka angielskie
  2. rozmawiaj swobodnie w najpopularniejszym języku świata
  3. zdobądź pracę na jakiej Ci zależy!

Jak to działa?

  1. zapisujesz się poniżej
  2. co drugi dzień na twoją skrzynkę pocztową otrzymasz lekcję zawierającą 3 nowe słówka angielskie oraz przysłowie lub idiom
  3. po każdych 15 lekcjach (czyli ok. miesiąca) otrzymasz podsumowanie zawierające wszystkie słówka z 15 lekcji, a następnego dnia możliwość sprawdzenia się w krótkim teście ze słówek (jeśli będziesz chcieć oczywiście- testy są dla Ciebie)


Zgadzam się z Polityką Prywatności

Wizualizacja jako technika wspomagająca zapamiętywanie słówek

W dzisiejszym artykule chciałabym polecić jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zapamiętywanie słówek, czyli wizualizację. Czym jest wizualizacja? W kontekście nauki słówek, wizualizacja to wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji, w której dane słówko ma zastosowanie. Wizualizacja słówka 'daffodil' (żonkil) z zaangażowaniem wielu zmysłówNa przykład wyobraźmy sobie, że mamy nauczyć się słówka "daffodil" (żonkil). Aby zapamiętać to słówko lepiej, korzystając z techniki wizualizacji, musimy "zobaczyć" je swoimi „wewnętrznymi” oczyma. Możemy wyobrazić sobie zieloną łąkę, na którą padają ciepłe promienie słońca, kolorowego motylka, który siada na żółtym kwiecie żonkila. Możemy nawet wyobrazić sobie zapach kwiatu. Dlaczego buduję taki szczegółowy obraz? Otóż, im więcej zmysłów zaangażujemy w wizualizację, tym lepiej ten obraz pozostanie w naszej pamięci, wzrok: zielona trawa, żółty kwiat, kolorowy motyl; dotyk: ciepło promieni słońca; słuch: śpiew ptaka z oddali lub przelatujące pszczoły; zapach: zapach żonkila. Dobrym pomysłem jest również zaangażowanie rymu, tzn. słowo "motyl" rymuje się ze słowem "daffodil". Można stosować także inne techniki muzyczne i rytmiczne, na przykład wyobrażenie sobie melodii płynącej z oddali lub rytmu. Ważne, aby wyobrażona scena zawierała jak najwięcej ruchu, humoru czy absurdu. Sytuacje nieschematyczne i niecodzienne pozostają w naszej pamięci na dłużej. Im dłużej natomiast pamiętamy taką scenę, tym lepiej kojarzymy i przypominamy sobie zawarte w niej słówko.

Spójrzmy, jak możemy zapamiętać inne słówka przy użyciu techniki wizualizacji. W zapamiętaniu słówka "smash", może pomóc, tak jak w przypadku większości wyrazów dźwiękonaśladowczych, jego brzmienie. Wyobrażamy sobie pokój, do którego wpadają wandale uzbrojeni w młoty, kije lub inną broń i nagle biorą zamach kijem baseballowym, słychać świst przypominający brzmienie "smash", kij uderza w szybę, która rozpada się na drobne kawałki.

Czasem do wizualizacji możemy użyć kształtu słowa.Wizualizacja słówka 'world' (świat) przy pomocy kształtu słowa W danym wyrazie można znaleźć choć jedną literę, która będzie stanowić dla nas obraz pomagający nam odtworzyć cały wyraz, na przykład litery "w" i "v" w słowie "wave" mogą symbolizować wzburzone fale na morzu, a litera "o" w słowie "world" może kojarzyć się z okrągłym kształtem Ziemi, czyli światem.

Technika wizualizacji naprawdę się sprawdza. Po upływie dwóch lat ciągle jestem w stanie odtworzyć 5 z listy 10 słówek, które miałam wówczas zapamiętać. Są to: carrots, toothbrushes, pens, notebook, washing powder. Wyobraziłam sobie wtedy następującą scenę: na zielonej łące wesoło tańczą marcheweczki, wśród nich po trawie wiją się syczące długopisy. Nieco dalej wisi sznur do prania, na którym suszą się kartki notatnika, świeżo wyjęte ze stojącej pod sznurem pralki, obok której stoi pudełko proszku do prania znanej marki. Tuż obok przepływa rzeka, z której wyskakują niebiesko-białe szczoteczki. To dzięki absurdalności, niedorzeczności, dynamice, który zawiera ten surrealistyczny obraz, ciągle jestem w stanie go przywołać.

Na zakończenie podsumujmy najważniejsze informacje. Wyobrażaj sobie słowa w sytuacjach, które:

autor: Justyna Ficner

Design by Bartłomiej 'Hx' Trybuła 2009. All rights reserved.